Politechnika Częstochowska

Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

Miło nam poinformować, że spośród 190 wniosków złożonych ramach konkursu 6/1.1.1/2020 - Szybka ścieżka, trwającego od 3 sierpnia do 14 września 2020 r., projekt p.t.: „Innowacyjne kotwy montażowe wielokrotnego użytku do betonu o podwyższonych własnościach mechanicznych i eksploatacyjnych”, złożony przez Konsorcjum w skład, którego wchodzą, WKRĘT-MET Sp. z o.o, Sp. k. oraz Politechnika Częstochowska, Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów, zajął ex aequo z ośmioma projektami pierwsze miejsce na liście rankingowej, zdobywając maksymalną liczbę 16 punktów.

Wyniki konkursu są dostępne pod linkiem:

https://archiwum.ncbr.gov.pl/programy/fundusze-europejskie/poir/konkursy/6-1-1-1-2020/aktualnosci/aktualnosci/aktualnosci-szczegoly/news/zakonczenie-oceny-wnioskow-zlozonych-w-pierwszej-rundzie-naboru-trwajacej-od-3-do-21-sierpnia-2020/

Gratulujemy sukcesu całemu Konsorcjum!!!

Miło nam poinformować, że spośród 255 wniosków złożonych w ramach konkursu 3/1.1.1/2020 – Szybka ścieżka, trwającego od 9 kwietnia 2020 r. do 1 czerwca 2020 r., projekt p.t. „Opracowanie modelu projektowania z wykorzystaniem metody „Design thinking” do wytwarzania sprężyn naciągowych i naciskowych o ponadnormatywnych parametrach użytkowych oraz uruchomienie produkcji” złożony przez firmę TOWES Sp. z o.o., w którym Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów jest podwykonawcą prac badawczych zajął ex aequo z sześcioma projektami pierwsze miejsce na liście rankingowej, zdobywając maksymalną liczbę 16 punktów.

Wyniki konkursu są dostępne pod linkiem: 

https://www.ncbr.gov.pl/o-centrum/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/zakonczenie-oceny-wnioskow-zlozonych-w-ramach-konkursu-31112020-szybka-sciezka-trwajacego-od/ 

Gratulujemy sukcesu firmie Towes !!!

Przedstawiciele naszej Uczelni uczestniczyli w wideokonferencji z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciechem Murdzkiem poświęconej działaniom polskich uczelni w walce z koronawirusem.
 
Polskie politechniki od wielu tygodni pomagają w walce z koronawirusem - przygotowują przyłbice ochronne w oparciu o druk 3D, udostępniają szpitalom sprzęt laboratoryjny, kamery termowizyjne, włączyły się także w prace nad prototypem respiratora. O szczegółach tych działań rozmawiano 19 maja 2020 r. podczas telekonferencji „Politechniki pomagają" z udziałem ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka oraz wiceministrów Anny Budzanowskiej i Wojciecha Maksymowicza. Inicjatorem przedsięwzięcia była Konferencja Prorektorów ds. Kształcenia i ds. Studenckich Uczelni Technicznych. Naszą uczelnię reprezentowali dr hab. inż. Marcin Knapiński prof. PCz, dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów, dr inż. Artur Wojciechowski z Wydziału Elektrycznego oraz Izabela Walarowska kierownik Biura Karier i Marketingu. Zaprezentowano szereg działań Politechniki Częstochowskiej, takich jak: wykonanie przyłbic w oparciu o druk 3D, wydruk złączek do respiratorów, udostępnienie i zainstalowanie kamery termowizyjnej do pomiaru temperatury ciała w akademiku, organizację zdalnych zajęć dla uczniów szkół ponadpodstawowych i maturzystów.
 
 
 
 

Rozpoczęcie nowego roku akademickiego 2020/2021 już niebawem. Stąd też Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej przygotowuje się na częściowy powrót studentów w swoje mury. Szczegółowe informacje dotyczące organizacji procesu kształcenia na Politechnice Częstochowskiej pojawią się wkrótce. Tymczasem od kilku dni pracownicy i doktoranci Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej wykorzystując bazę laboratoryjną sami produkują płyn do dezynfekcji rąk zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz drukują przyłbice ochronne na własne potrzeby. Pracownicy naukowi z zakresu chemii do przygotowania płynu do dezynfekcji rąk używają: alkoholu etylowego w stężeniu 96 proc., nadtlenku wodoru (3 proc.), gliceryny (98 proc.) oraz wody destylowanej. Natomiast przyłbice ochronne powstają w nowoczesnych drukarkach 3D, przy wykorzystaniu dostępnych projektów. Na początek środki ochrony zostaną przekazane studentom oraz pracownikom Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów, jednak niewykluczone, że w akcję włączą się pozostałe Wydziały Politechniki Częstochowskiej. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z postępu prac.

W laboratorium Druku 3D Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej, powstają przyłbice ochronne dla ratowników i medyków. Pracownicy Wydziału od kilku dni pracują nad drukiem przyłbic ochronnych dla szpitali. Codziennie  w laboratorium powstaje kilka osłon twarzy. Mogą one służyć jako bariera w kontakcie z koronawirusem. Przyłbice mogą używać lekarze, pielęgniarki lub ratownicy. Pierwsza partia zostanie przekazana w najbliższych dniach do Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

,,Politechniki w akcji pomocyˮ.

 https://katowice.tvp.pl/47466963/politechnika-czestochowska-produkuje-przylbice

http://www.wczestochowie.pl/artykul/34956,na-politechnice-czestochowskiej-drukuja-przylbice-ochronne-dla-szpitali

https://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/7,48725,25852129,koronawirus-naukowcy-z-politechniki-czestochowskiej-drukuja.html?disableRedirects=true

https://www.radiojura.pl/pracownicy-politechniki-czestochowskiej-produkuja-przylbice-ochronne-dla-ratownikow-i-lekarzy.html

http://czestochowskie24.pl/czestochowa/politechnika-drukuje-przylbice-ochronne-dla-szpitali/

http://trybunaczestochowska.pl/2020/04/10/naukowcy-drukuja-przylbice-ochronne-dla-szpitali/

https://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/51,48725,25852129.html?i=5&disableRedirects=true

http://gazetacz.com.pl/naukowcy-politechniki-czestochowskiej-drukuja-przylbice-ochronne-dla-szpitali/

 

 

Ta strona używa ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki Ok, rozumiem.