W dniu 3.06.2026 na Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów odbył się Nuclear Day współorganizowany przez Wydział Infrastruktury i Środowiska dla uczniów szkół średnich. Koło Metaloznawstwa uczestniczyło czynnie w imprezie. Na holu WIPiTM zorganizowaliśmy stanowisko naukowe, na którym prezentowaliśmy dydaktyczne urządzenie rentgenowskie, zakupione w ramach projektu „Politechnika Częstochowska kształci kadrę dla rozwoju gospodarki” FERS.01.05-IP.08-0286/23.
Urządzenie rentgenowskie przetransportowaliśmy na wózku na hol wydziału i uruchomiliśmy na nim pomiary tomografii komputerowej. Można było zobaczyć to, co przed nami ukryte, czyli części składowe znajdujące się we wnętrzu detali. Przykładowo, jako eksponat posłużył nam m.in. breloczek z ludzikiem Lego. Można było zobaczyć kolorowe wizualizacje metalowych wkrętów we wnętrzu zabawki.
Przygotowaliśmy również plansze informacyjne o tomografii komputerowej i dawkach promieniowania oraz osłonę ze szkła ołowiowego. Bezpieczeństwo najważniejsze! Stanowisko wyposażyliśmy w miernik promieniowania, aby każdy czuł się bezpiecznie.
Prezentowane stanowisko miało wielu operatorów. Byli nimi członkowie i sympatycy Koła Metaloznawstwa z naszego WIPiTM oraz bardzo licznie z WIiŚ (Energetyka Jądrowa) a także z WIM i z WB. Cieszymy się, że przyjaźnie zawiązane na wspólnej wycieczce do Mesko procentują.
?
Koło Metaloznawstwa zaprasza.